Město Janov (564 000 ob.), hlavní město regionu Ligurie, leží na pobřeží Ligurského moře mezi riviérami Ponente a Levante. Patří k nejvýznamnějším přístavním městům Evropy.
Historické centrum obchodu bylo kdysi jednou z vlivných námořních republik a dodnes nese stopy své slavné minulosti. Janov okouzlí návštěvníky jedinečnou atmosférou úzkých středověkých uliček tzv. caruggi, impozantními renesančními paláci, z nichž mnohé jsou zapsány na seznamu UNESCO, i malebným pobřežím (tedy mimo průmyslové přístaviště). Ve měste najdeme největší italské akvárium a řady muzeí, která připomínají jeho bohatou kulturní i námořní historii.
Jako první oblast dnešního města osídlil kmen Ligurů, jeho strategická poloha na pobřeží přitáhla pozornost Římanů, kteří zde vybudovali důležitý přístav. Po pádu Římské říše se Janov stal cílem nájezdů barbarů. V raném středověku se postupně rozvíjel jako důležitý obchodní uzel.
Ve vrcholném středověku, přibližně od 11. století, se Janov proměnil ve významnou námořní republiku, která ovládala obchodní trasy v západním Středomoří. Janovští kupci obchodovali s exotickým zbožím z Blízkého východu, Afriky i Asie. Město bylo proslulé nejen námořním obchodem, ale i finančními službami – janovské banky financovaly mnohé evropské mocnosti, včetně španělských zámořských expedic. Ve 14. a 15. století začal vliv Janova upadat, částečně kvůli konkurenci ze strany Benátek a častým vnitřním sporům mezi šlechtickými rody. V 16. století však město zažilo renesanci pod vedením admirála a státníka Andrea Doria, který podpořil výstavbu monumentálních paláců a veřejných budov.
Během 18. století město ztratilo svou nezávislost a bylo postupně začleněno do větších politických celků. Nejprve součástí Napoleonovy říše, poté bylo po Vídeňském kongresu připojeno k Sardinskému království, které se později transformovalo ve sjednocenou Itálii v roce 1861. V průběhu 19. a 20. století se Janov stal důležitým průmyslovým centrem Itálie, zaměřeným na stavbu lodí, ocelářství a obchod. Během druhé světové války utrpělo město těžké škody v důsledku bombardování, ale po válce prošlo rozsáhlou obnovou.
Dnes je Janov významným kulturním a turistickým centrem. Historické jádro města je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a jeho přístav je jedním z nejrušnějších v Evropě.
Kryštof Kolumbus (1451 - 1506), italský mořeplavec narozený v Janově, je známý svou historickou plavbou v roce 1492, kdy objevil Nový svět. Původně hledal cestu do Asie, ale místo toho přistál na Bahamách, což otevřelo Evropanům cestu do Ameriky. Kolumbovy expedice, financované španělskými monarchy, měly zásadní vliv na evropskou kolonizaci Nového světa.
Impozantní Katedrála svatého Vavřince v srdci Janova, je jednou z nejvýznamnějších pamětihodností města. Majestátní stavba, postavená mezi 12. a 14. stoletím, zaujme svou unikátní kombinací románského a gotického slohu. Fasáda je zdobená střídajícími se pruhy černého a bílého mramoru.
Uvnitř trojlodní katedrály můžeme najít nádherné vitráže, historické sochy a malby. Jedním z nejvýznamnějších částí interiéru je hlavní oltář, zdobený detailními sochami a malbami, které vyprávějí příběhy biblických postav. V jeho blízkosti se nachází kaple svatého Jana Křtitele, která je považována za jednu z nejkrásnějších částí katedrály. Tato kaple uchovává některé cenné relikvie, včetně části legendárního sacra cingula (opasku svatého Jana Křtitele).
Palác Palazzo Ducale postavený ve 13. století byl původně sídlem janovských vévodů, kteří vládli jako představitelé Janovské republiky. Jeho architektura je kombinací gotického a renesančního slohu. Budova se nachází blízko náměstí Piazza Raffaele de Ferrari (zkráceně De Ferrari), které je hlavním centrem města. V prostorech paláce se minulosti odehrávaly důležité politické, soudní a ceremoniální události. Největší a nejvýznamnější místnost je Sala del Maggior Consiglio, velký sál, kde se scházela vláda a rozhodovala o osudu republiky. Interiér paláce je bohatě zdoben freskami, sochami a malbami. Mnohé z uměleckých děl byly vytvořeny známými italskými umělci. Dnes je palác otevřen veřejnosti a slouží jako kulturní centrum a muzeum. Návštěvníci mohou prozkoumat nejen historické interiéry, ale také se zúčastnit různých kulturních akcí.
Dominantu náměstí Piazza De Ferrari tvoří fontána z roku 1930 v jeho středu. Náměstí obklopují významné stavby, mimo Palazzo Ducale zde najdeme operní divadlo Teatro Carlo Felice. Postaveno bylo v 19. století, nabízí nejen operní představení, ale i baletní a symfonické koncerty. Mezi dalšími paláci můžeme jmenovat Palazzo della Borsa nebo Palazzo della Navigazione.
Nedaleko se nachází dům Kryštofa Kolumba - Casa di Colombo . Jeho návštěva však spíš zklame. Současná podoba je totiž až z 18. století.
Strada Nuova (dnes Via Garibaldi) je jednou z nejvýznamnějších a nejkrásnějších ulic v Janově, kde najdeme velkolepé paláce z 16. století. Byla navržena jako luxusní rezidenční čtvrť pro janovskou aristokracii. Mezi nejznámější budovy patří Palazzo Rosso, Palazzo Bianco a Palazzo Doria Tursi, kde sídlí muzea s cennými uměleckými sbírkami. Díky své výjimečné architektuře a historické hodnotě byla ulice zařazena na seznam UNESCO.
Největší akvárium v Itálii a jedno z nejvýznamnějších v Evropě, najdeme v historické přístavní oblasti Porto Antico. Bylo otevřeno v roce 1992 u příležitosti světové výstavy Expo 1992, která oslavovala 500. výročí plavby Kryštofa Kolumba. Stavbu navrhl slavný architekt a janovský rodák Renzo Piano (autor také nového dálničního mostu z roku 2020).
Akvárium se rozkládá na ploše přes 27 000 m2 a jeho nádrže obsahují přibližně 6 milionů litrů vody. Žije zde více než 12 tisíc mořských i sladkovodních živočichů, včetně žraloků, delfínů, tuleňů, medúz a vzácných korálových druhů. Návštěvníci mohou procházet několika tematickými expozicemi, simulující rozmanité ekosystémy – od tropických moří po arktické oblasti. Kromě toho se akvárium věnuje výzkumu a ochraně mořského života, spolupracuje s mezinárodními organizacemi na záchraně ohrožených druhů.
Největší námořní muzeum v Evropě, návštěvníkům přibližuje bohatou námořní historii Janova a celého Středomoří. Nachází se v přístavu nedaleko akvária. Sídlí v budově staré loděnice ze 17. století, která byla přestavěna na moderní muzeum. Expozice nabízí interaktivní výstavy, historické mapy, modely lodí a rekonstrukce slavných plavidel, včetně autentické janovské galeony. Jedním z největších lákadel je možnost prozkoumat skutečnou ponorku Nazario Sauro, která je zakotvena v přístavu a ukazuje život námořníků pod hladinou. Muzeum se také věnuje tématu migrace, ukazuje příběhy italských emigrantů odplouvajících do Ameriky a umožňuje návštěvníkům zažít jejich cestu.
Mezi muzeem a akváriem (blíže k akváriu) můžeme v přístavu objevit loď Galeone Neptune . Jedná se o repliku španělské galeony ze 17. století, postavenou v roce 1985 pro film Piráti od Romana Polanského. Slouží jako turistická atrakce, návštěvníci si mohou prohlédnout její palubu a bohatě zdobený trup.
Budova Castello d'Albertis byla postavena v roce 1886 na místě bývalých městských hradeb, jako rezidence kapitána Enrica d'Albertise, vášnivého cestovatele a badatele. Novogotický hrad byl inspirován středověkou architekturou a doplněn exotickými prvky, odrážející majitelovu fascinaci různými kulturami světa. Po jeho smrti byl darován městu Janov a stal se sídlem Museo delle Culture del Mondo. Uchovává bohatou sbírku artefaktů z jeho expedic. Nabízí pohled na domorodé kultury Afriky, Asie i Ameriky, dále historické zbraně, masky, navigační přístroje a osobní předměty kapitána d'Albertise. Interiéry hradu jsou bohatě zdobené, kombinují evropské i exotické motivy. Castello d'Albertis je obklopený malým parkem s nádherným výhledem na město i přístav.
Villa del Principe, nebo také Palazzo di Andrea Doria, je velkolepé renesanční sídlo, dokončené v roce 1529 pro admirála a státníka jménem Andrea Doria. Sloužilo jako rezidence významného rodu Doria a symbolizovalo jejich bohatství. Interiéry jsou bohatě zdobené freskami od významných renesančních umělců, nádhernými tapisériemi a luxusním nábytkem. K vile patří nádherná zahrada s fontánami a sochami. Dnes je přístupná veřejnosti jako muzeum a ukazuje janovskou historii, umění a život šlechtických rodin.
Ikonický maják a symbol města Janova, se tyčí do výšky 76 metrů a patří k nejstarším dosud funkčním majákům na světě. Jeho historie sahá až do 12. století, kdy na tomto místě stála první světelná věž, pro navigaci lodí připlouvajících do přístavu. Současná podoba pochází z roku 1543, z přestavby po poškození během obléhání města. V minulosti měl také obrannou roli – byl součástí městských hradeb a sloužil také jako vězení. Její charakteristický tvar dvou na sebe navazujících hranolových věží s janovským znakem je jedním z nejznámějších symbolů města. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí s muzeem, které přibližuje historii majáku a význam pro námořní dopravu. Vystoupat je možné na vyhlídkovou terasu.
Katedrála z 12. století.
Palác janovských vévodů.
Hlavní náměstí s fontánou.
Dům Kryštofa Kolumba.
Ulice s paláci a muzei.
Akvárium.
Námořní muzeum.
Replika historické lodi.
Hrad se sbírkami předmětu z celého světa.
Renesanční sídlo rodu Doria se zahradami.
Historický maják s muzeem.
A7 - Genova Ovest | 4 km |
A12 - Genova Est | 6 km |
Genova - TI |
Mezinárodní a zaoceánská přeprava |
Genova | 10 km |
Milano | 155 km |
Pisa | 176 km |
Uživatelské recenze k místu Genova (Janov)
www.comune.genova.it
V místě Genova
(Janov)
» nové okno
Riviera di Levante je označení pro východní pobřeží Ligurie, od Janova až k hranici s Toskánskem. Oblast je hornatá a pobřeží velmi členité.
» VíceMěsto s 11 700 obyvateli leží na pobřeží Ligurského moře, na tzv. italské riviéře. Část města se nachází na svazích hory Caprazoppa.
» VíceTuristicky oblíbené město Pietra Ligure (8 900 ob.) se nachází v severovýchodní části riviéry Ponente.
» VíceRiviera di Ponente, často pouze Riviera se nazývá západní pobřeží v regionu Liguria. Táhne se od města Janov (Genova) směrem na západ, až k francouzským hranicím.
» VíceOblast Cinque Terre najdeme na východním pobřeží Ligurie, mezi městy Levanto a La Spezia, je součástí riviéry Levante. Na dramatickém pobřeží riviery se nachází řetězec pěti starých rybářských městeček, s domy nalepenými na skalách.
» VíceMilán s přibližně 1,3 milionem obyvatel je druhým největším městem v Itálii, hned po Římu. Je hlavním průmyslovým městem Itálie a především hlavním městem módy.
» VícePředevším průmyslové město, čtvrté největší v Itálii s téměř 1 milionem obyvatel, se nachází přibližně 100 km západně od Milánu.
» VícePosledním větším městem před francouzskou hranicí je Ventimiglia, zvaná také „Západní brána Itálie“.
» VíceVzdálenost je vypočítaná z GPS souřadnic. Skutečná vzdálenost se může lišit.